Hastalıkları Teşhis Edebilen Akıllı Dövmeler

Hastalıkları Teşhis Edebilen Akıllı Dövmeler


  • Doktorclub
  • 21-01-2020
Alpler'de 5 bin yaşlarındaki bir bedenin üzerinde bulunan dövmeler, bu uygulamanın ne kadar eski olduğuna dair bizlere ipucu veriyor. Çoğunlukla vücudu süslemek veya kişinin statüsünü belirtmek için yapılan dövmeler, University of Colorado Boulder'daki araştırmacılara göre tıbbi amaçlarla da kullanılabilir.  

Araştırmacılar, tıpkı normal dövme boyaları gibi olan ve cildin interstisyel sıvısı içine enjekte edilebilen özel boyaları plastik mikrokapsüllerin içine yerleştiriyor. Kullanılan boyalar, ısı ve güneş ışığı gibi çeşitli çevresel parametrelere tepki verebiliyor.  

Örneğin, bir dövme kişinin ateşinin olup olmadığını belirtebilir; başka bir dövme ise güneş yanıklarını önlemeye yardımcı olmak için güneşe fazla maruz kalındığının işaretini verebilir. Bu gibi prototipleri şimdiden geliştirilen akıllı dövmelerin, bazı hastalıkların ve sağlıkla ilgili durumlarının tespiti için de kullanılabileceği düşünülüyor.  

Henüz laboratuvar çalışması aşamasında olan ve klinik uygulamaya girmeleri için daha uzun bir süre beklememiz gereken akıllı dövmelerin, teknolojik potansiyeli oldukça heyecan  verici!

Kaynak: https://www.medgadget.com/
Daha Fazlası