Bilim İnsanları 2018’de Hibrit Koyun-İnsan Embriyosu Üretmeyi Başardı

Bilim İnsanları 2018’de Hibrit Koyun-İnsan Embriyosu Üretmeyi Başardı


  • Doktorclub
  • 12-11-2019
2018 de araştırmacılar organ bağışının geleceğini değiştireceğine inanılan bir deneye imza atarak içinde insan hücreleri içeren koyun-insan hibrit embriyoları üretmeyi başardılar.

İnsan ile hayvan genlerinin kullanılarak hibrit canlı üretme çalışmaları bilim dünyasında tartışmalı bir konu olsa da organ naklinin geleceği adına hayvanlar üzerinde insan organı üretme çalışmaları bir süredir devam eden çalışmaların başında geliyor. Bu amaçla çalışmalarını yürüten bilim insanları 2018’in Şubat ayında ilk kez koyun ve insan hücrelerinden oluşan embriyo üretmeyi başardılar. Embriyonun, 28 günlük olduğunda yok edilmesine rağmen bu alanda yapılabilirliği gösterdiği için tartışmaları da alevlendirdi. Bilim insanları buradaki amacın hayvan bedenlerinde insan organı yetiştirerek organ yetmezliği olan hastalar için yeni bir tedavi yöntemi geliştirilmesi olduğunu söylüyor.

Araştırmayı yapan Stanford Üniversitesi ekibinin başındaki isim olan Hiro Nakauchi, Şubat ayında Austin, Teksas'taki bir araştırma sunumunda üretilen hibrit embriyoda insan hücrelerinin koyun hücrelerine oranının 10 binde 1 veya daha altında olduğunu, dolayısıyla ortaya insan suratlı domuz gibi garip canlılar çıkmayacağını söyledi. Yapılan son çalışma aynı ekibin daha önden yaptıkları domuz embriyosunda insan hücreleri yetiştirme deneylerine dayanıyor. Proje ne kadar çılgınca görülse de gelecekte organ yetmezliği sorunlarına karşı yeni bir çözüm getirmesi potansiyeli taşıyor. Kaliforniya Üniversitesi'nden üreme uzmanı biyolog Pablo Ross günümüzde organ nakillerinde bağışıklık sisteminin saldırısı sonucu ret durumu göz önünde bulundurulduğunda  organ yetmezliğinin büyük bir sağlık problemi olduğu söyledi. 

Bir taraftan etik tartışmalarda devam ediyor.  Bu tartışmaların başında sırf organlarını almak için hayvanların yetiştirilmesi ve insan hücrelerinin canlının beyninde toplanması ihtimalinde ne yapılacağı gibi konular geliyor. Uzmanlara göre hayvandan alınan organın insan vücudunda kabul görmesi için en az yüzde 1 oranında insan hücresi içermesi gerektiğini söylüyor.  Bu yüzden yapılan çalışma henüz başlangıç seviyesinde yer alıyor.  Üretilen hibrit embriyoda insan hücre sayısının artırılması etik tartışmaları alevlendirecektir. Araştırmacılar, bu tür araştırmaların ortaya çıkardığı etik soru türlerine kolay cevaplar verememektedir. Ancak sadece ABD’de her on dakikada bir kişinin organ bekleme listesine eklendiği düşünüldüğünde bu alandaki çalışmaların önemi ortaya çıkmaktadır. 

Kaynak: https://www.sciencealert.com/scientists-successfully-made-sheep-human-hybrids-in-2018

Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM