Kanser Hücrelerine Sızan İlacın Denemeleri Başarılı Oldu

Kanser Hücrelerine Sızan İlacın Denemeleri Başarılı Oldu


  • Doktorclub
  • 16-07-2019
İngiltere'de yeni geliştirilen bir kanser ilacı, hastalığı ilerlemiş ve rutin tedavilere cevap vermeyen kişiler için umut olabilir.

Hastalıkları ilaca tepki vermeyen 150 kişi üzerinde denenen "TV" (Tisitumab Vedotin) adlı ilacın, kanser hücrelerine sızarak içeriden saldırdığı ve ilacın 6 aya kadar etkili olduğu ifade edildi.

Bir antikora iliştirilen TV, birçok kanser hücresinin yüzeyinde yüksek seviyede bulunan ve doku faktörü adı verilen reseptörü hedef alıyor. İlaç daha sonra girdiği hücreleri parçalayarak görevini gerçekleştiriyor.

Araştırmada bu ilaca yanıt verebilecek hastaları belirlemek amacıyla biyobelirteçler kullanılıyor.

Londra merkezli Kanser Araştırmaları Enstitüsü ile Royal Marsden Kanser Hastanesi uzmanlarının birlikte geliştirdiği ilaç, akciğer, rahim ağzı, mesane ve yumurtalık dahil toplam altı kanser türünde denendi.

Sonuçları Lancet Oncology adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, mesane kanseri hastalarının yüzde 27'si, rahim ağzı kanseri hastalarının da yüzde 26'sı tedaviye olumlu yanıt verdi. Özofagus kanseri ve küçük hücreli akciğer kanseri hastalarında ise bu oran yüzde 13 oldu. Endometriyum kanseri hastalarının da yüzde 7’sinde tümörün küçüldüğü ya da büyümesinin durduğu görüldü.

Araştırma yeni dönemde bağırsak ve pankreas kanseri hastalarını da kapsayacak şekilde genişletiliyor.

Daha Fazlası

Kaynak: BBC Türkçe


Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM