Diş Beyazlatma Ürünleri Yarardan Çok Zarar Veriyor Olabilir

Diş Beyazlatma Ürünleri Yarardan Çok Zarar Veriyor Olabilir


  • Doktorclub
  • 16-07-2019

Beyazlatıcı bantlarda yer alan aktif bir bileşen, dişlerdeki sinirlere bağlanan protein bakımından zengin katmanı zedeliyor. Bu yıl düzenlenen “Deneysel Biyoloji” toplantısında ön bulguları sunulan araştırmaya göre, beyazlatıcı bantların ana bileşeni olan hidrojen peroksit (H2O2) dentin dokusuna zarar verebiliyor.


Dişin yapısının büyük bölümünü oluşturan dentin, %95’i kollajen olan yüksek protein seviyelerine sahiptir. Çalışmadan elde edilen ön bulgular, beyazlatma bantları uygulandığında, bantların yapısında kullanılan hidrojen peroksitin dentin katmanı içindeki kollajeni parçalamak için mineye nüfuz edebileceğini gösteriyor.


İlk çalışmada araştırmacılar, yapay tükürük ile işlenmiş ve EDTA (kalsiyuma bağlanan ve yapışan bir molekül) ile saflaştırılmış beyazlatıcı bandı dişlere uyguladılar. Bantlar iki hafta boyunca dişlerin üzerinde bırakıldı ve ardından kalan protein sayısı ölçüldü. Bant uygulanmayan dişlere kıyasla beyazlatılmış dişlerde protein kaybı görüldü. Bundan yola çıkarak hidrojen peroksidin, mineye nüfuz edebiliyorsa dişlerdeki kollajen olmayan proteinlere de zarar verebileceği sonucuna varıldı.


Araştırmacılar ikinci çalışmalarında H2O2'nin farklı konsantrasyonlarının, insan kan plazmasının ana proteini olan albumin proteini ile karıştırılarak çeşitli proteinleri nasıl parçaladığını incelediler. Kontrole kıyasla, H2O2'nin beyazlatıcı bantlarda kullanılanlara benzer konsantrasyonlarda bile önemli proteinleri parçalayabildiğini gözlemlediler.


Son olarak proteini görselleştirmek için araştırmacılar, saf kollajene hidrojen peroksit uygulayıp jel elektroforezi adı verilen bir işlemle analiz ettiler. Analiz sonucunda hidrojen peroksidin beyazlatma şeridinde kullanılan konsantrasyonda, H2O2'nin dentindeki kollajene zarar verebileceğini buldular.


Araştırmacılar, yaptıkları çalışmanın kollajen ve diğer proteinlerin yeniden üretilip üretilemeyeceğini incelememiş olduğunu, bu nedenle hasarın kalıcılığı konusunda kesin bir bilgileri olmadığını da belirtiyor.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM