Beyin-Bilgisayar Arayüzü Stentrode’un Denemeleri Sürüyor

Beyin-Bilgisayar Arayüzü Stentrode’un Denemeleri Sürüyor


  • Doktorclub
  • 16-07-2019

Beyin-bilgisayar arayüzü, genellikle kafatasının altına implant yerleştirilmesini gerektiren son derece invazif ve tehlikeli bir prosedürdür. Melbourne Üniversitesi'nde geliştirilen yeni bir cihaz, vasküler stentin kolaylığı ile nöral bir dizilimin özelliklerini birleştiriyor. Cihazın insanlar üzerindeki denemeleri yakın zamanda yapılacak.


İlk denemeleri koyunlar üzerinde yapılan Stentrode, felçli insanların iletişim kurmasına izin veren bir sinir implantı. Motor korteksin yanında elverişli bir konuma sahip olan kortikal damarın içine başarıyla yerleştirildi ve motor korteksin elektriksel aktivitesi kaydedildi. Bu yöntemin sonuçları ile geleneksel epidural yüzey dizisi elektrotları kullanılarak toplanan beyin dalgaları karşılaştırıldı.


Teknolojiyi geliştiren şirket, Stentrode’un güvenilirliğini BrainOS adlı bir yazılımla sağlıyor. BrainOS, hastaların her türlü yardımcı cihazı düşünerek kontrol etmesine olanak tanıyor. Bu teknolojilerin birleşiminin, ciddi seviyelerde engeli olan insanlara bağımsızlıklarını kazandırabileceği düşünülüyor.


Daha Fazlası