Statinler Her İki Kişiden Birinde İşe Yaramıyor

Statinler Her İki Kişiden Birinde İşe Yaramıyor


  • Doktorclub
  • 16-07-2019

Birçok kişi tarafından kullanılan kolesterol düşürücü "statin" ilaçlarının, kullanıcıların yaklaşık yarısında yeterince işe yaramıyor olabileceği tespit edildi. İngiltere'de gerçekleştirilen deney için yaklaşık 165 bin statin kullanıcısı hasta incelendi. Araştırmacılar ilaçların her iki kişiden birinde, kalp hastalığı için büyük risk faktörlerinden biri olan kötü kolesterole çok az etkisinin olduğunu belirlediler. Statinlerden fayda gören hastalarda neden böyle bir etki görüldüğü ise henüz açıklanamadı. Ancak hastalar, doktorlarına danışmadan ilaç almayı bırakmamalılar.


"Kötü" düşük-yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolün, kan damarlarının tıkanmasına yol açarak kardiyovasküler hastalıkların oluşmasında önemli rol oynadığı biliniyor.


Heart dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, 165 bin 411 hastanın kolesterollerini sağlıklı bir seviyeye düşürerek kalp hastalığı yaşama risklerini azaltmak için statin reçete edildi. Hastaların yarısı, iki yıl boyunca düzenli kullanımdan sonra bile kolesterollerinin yeterince azalmadığını belirtti. Uzmanlar, çalışma bulgularının biraz sınırlı olduğunu, çünkü sigara ve obezite gibi kardiyovasküler hastalık riskini artıran başka faktörler olabileceğini belirtiyor.


Nottingham Üniversitesi'nden araştırmacı Dr. Stephen Weng, “Araştırmamız statinin, hastaların neredeyse yarısında çok etkili olduğunu ve kardiyovasküler hastalıklara karşı önemli bir koruma sunduğunu gösteriyor. Ancak diğer yarısı için, genetik yapı veya çevresel faktörlere bağlı olsun veya olmasın, amaçlanan yararı sağlayamadığını görüyoruz.” diyor.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM