Yeni Tip Demans Tanımlandı

Yeni Tip Demans Tanımlandı


  • Doktorclub
  • 16-07-2019

Araştırmacılara göre, milyonlarca yaşlı insandaki demans hastalığı, yanlış tanı sonucu Alzheimer olarak belirlenmiş durumda. Bu bilgi, uzun yıllardan beri demans hakkındaki en önemli keşif olabilir ve ayrıca demans tedavisi bulmanın bugüne dek neden bu kadar başarısız olduğunu kısmen açıklayabilir.


Brain dergisinde belirtildiğine göre, “TDP-43 ensefalopati” Alzheimer'la benzer semptomlar gösteren bir hastalık.


Demans nedir?


Demans tek bir hastalık değildir, hafıza ve düşünme ile ilgili problemleri içeren bir grup semptomun adıdır. Birçok farklı demans türü vardır. Alzheimer bunlar arasında en yaygın görülen ve en çok araştırılandır. Ancak Alzheimer tanısı konmuş yaşlıların üçte birinde TDP-43 ensefalopati olduğu tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra her iki demans türünün bir arada bulunduğu hastalar da olabiliyor.


Yapılan post-mortem araştırmalara göre TDP-43 ensefalopati çoğunlukla 80 yaşın üzerindeki insanları etkiliyor. Alzheimer'dan farklı olarak, bellekte daha kademeli bir düşüşe neden olma eğilimi gösteriyor. 80 yaş üstü her beş kişiden birinin bu hastalığa sahip olduğu düşünülürse, nüfusun önemli bir bölümünü ilgilendirdiğini söylemek yanlış olmaz.


Uzmanlar ne düşünüyor?


University College London'dan Prof. Robert Howard’ın belirttiğine göre bu araştırma makalesi son beş yıl içinde demans alanında yayınlanacak en önemli makale olma özelliği gösteriyor.


Edinburgh Üniversitesi'nde demans uzmanı Prof. Tara Spiers-Jones da aynı şekilde: “Bu makale büyük önem arz ediyor; çünkü demans semptomlarına altta yatan birden fazla hastalık sebep olabiliyor. Bu hastalıklara neyin sebep olduğunu bulmak da tedavi geliştirebilmek için son derece elzem.” diyerek bulguların önemine vurgu yapıyor.


Araştırmacılar halen farklı demans türleri için tanı testleri ve tedaviler bulmak için çalışıyorlar.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM