İdrar Örneğiyle Rahim Ağzı Kanseri Tespiti

İdrar Örneğiyle Rahim Ağzı Kanseri Tespiti


  • Doktorclub
  • 06-12-2019

Rahim ağzı kanseri teşhisi için smear testi yaptırmaktan çekinen kadınlar için, artık yalnızca idrar örneği vererek test yaptırabilmeleri gündemde. Yapılan denemeler sonucunda idrar testinin, kanser için büyük bir risk faktörü olan HPV virüsünün tespitinde başarılı olduğu görüldü. Üzerinde halen çalışılması gereken bir yöntem olsa da, bu şekilde kadınların kendi kendilerine kolayca test yapabilecekleri belirtiliyor.


Varolan yöntemle smear testi yaptıran kadınların sayısı oldukça düşük. Smear testi rahim ağzı kanserlerinin %75'ini önlemesiyle, rahatsız edici bir his yaratsa dahi büyük önem arz ediyor; çünkü kanser gelişmeden önceki anormal hücre değişikliklerini tespit edebiliyor.


Manchester Üniversitesi'nden araştırmacılar, üzerinde çalışılmakta olan idrar testinin kullanım kolaylığı ve rahatlığı sebebiyle bu alanda büyük bir değişim yaratabileceğini belirtiyorlar.


Yapılan pilot çalışmada, kolposkopi kliniğine başvuran 104 kadının idrar testini denemeleri istendi. Testin, yüksek riskli HPV’yi tespit etmekte geleneksel smear testi kadar iyi iş çıkardığı kaydedildi. Çalışmanın lider araştırmacısı Dr. Emma Crosbie şunları söyledi: “Rahim ağzı kanseri taramasına katılım oranlarını önemli ölçüde artırma potansiyeline sahip olduğunu düşündüğümüz bu çalışmadan ötürü çok heyecanlıyız. Kadınları servikal taramaya katılmaya teşvik etmek için yapılan bazı kampanyalar da bize yardımcı oldu. Ancak ne yazık ki, kampanyaların etkisi uzun sürmedi ve teste katılım oranları bir süre sonra azalmaya başladı. Daha sürdürülebilir ve kadınların kendilerini rahat hissedebileceği bir çözüme ihtiyacımız olduğunu o noktada anladık ve çalışmalara başladık.”


Spekulum kullanmak zorunda olmamak, yeni idrar testini cazip hale getiren özelliklerden biri. Cinsel istismar yaşamış veya vajinismus sorunu yaşayan kadınların test edilmesi açısından, invazif olmayan bu yöntem hayat kurtarıcı olabilir.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM