Terdeki Biyokimyasalları Ölçerek Hastalıkları Takip Eden Sensör

Terdeki Biyokimyasalları Ölçerek Hastalıkları Takip Eden Sensör


  • Doktorclub
  • 16-09-2019

Cildimiz, fiziksel eforun izlenmesi, hastalıkların teşhisi ve izlenmesinde yardımcı olabilecek çok sayıda önemli biyobelirteç salgılar. Özellikle egzersiz sonrası ter bileşiğimizde, dehidrasyon, elektrolit eksikliği vb. sorunların sinyallerini almamızı sağlayan değişiklikler görülür.


İsveç'te yer alan KTH Royal Institute of Technology'den bilim insanları, bu bilgiden yola çıkarak birçok önemli biyokimyasal bileşiği ölçebilen çok amaçlı bir cilt sensörü geliştirdiler. Teknolojinin sporcuları, böbrek hastası olanları veya diyabetlileri gerektiğinde su takviyesi almaları konusunda uyarmak amacıyla kullanılması öngörülüyor.


Sensör, cilt yüzeyinin hemen altından örnek alan mikroiğnelerle çalışıyor; bir kolluk içine yerleştirilebiliyor veya giyim eşyalarına entegre edilebiliyor. Cilde temas ettiğinde sodyum, klorür, kalsiyum, magnezyum, amonyum, glikoz, ürik asit ve ayrıca glisin gibi amino asitleri ölçebiliyor.


Bu teknoloji, çok sayıda önemli sağlık parametresinin canlı olarak gözden geçirilebilmesi için, EKG ve ivmeölçerler de dahil olmak üzere pek çok başka sensöre entegre edilebiliyor.


Daha Fazlası