Kanser Büyümesini Durduran Sentetik Proteinler

Kanser Büyümesini Durduran Sentetik Proteinler


  • Doktorclub
  • 17-10-2019

Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları, sağlıklı hücreler normal işlevlerini korurken kanser hücrelerinin büyümesini durdurmak için yeni bir yaklaşım geliştirdiler. Araştırma Science dergisinde yayınlandı ve şu ana kadar sadece vücut dışındaki kanser hücresi grupları üzerinde denemeler yapıldığı halde, bulgular inanılmaz derecede umut verici.


Yeni yaklaşım, hücrenin büyümesinde rol oynayan hücre zarı içindeki sinyal yollarını manipüle etmeye odaklanıyor. Kanser hücrelerinin zarlarındaki reseptör proteinleri genellikle normal konsantrasyonlardan daha yüksek oranda ortaya çıkıyor veya mutasyona uğruyor, bu da hücrelerin "her zaman açık" konumda olmalarına sebep oluyor. Bu durum, normal olarak gerekli kimyasal sinyallerin yokluğunda bile, kanser hücrelerinin kontrolden çıkmasına neden oluyor.


Ekip, beyin, akciğer ve meme kanserlerinin üremesinde rol alan EGFR ve HER2 reseptörlerini hedef aldı ve iki sentetik protein tasarladı. Birinci protein, kanser hücreleri “her zaman açık” sinyallerini ürettiği taktirde aktif olacak şekilde; ikinci protein ise aktive edildiğinde, hücresel ölüm sürecini başlatan genlerin ortaya çıkışını başlatacak şekilde tasarlandı.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM