Demans Hastalarının Kaybolmasını Engelleyen QR Kod

Demans Hastalarının Kaybolmasını Engelleyen QR Kod


  • Doktorclub
  • 17-10-2019

Japonya dünyanın en yaşlı nüfusuna sahip ülke. Burada her yıl binlerce demans hastası kayboluyor, yüzlercesi ise sağ bulunamıyor. Bu yüzden demans sonucu hafıza kaybı yaşayan ve gözetim altında olması gereken hastalara yönelik yeni pratik çözümler uygulanıyor. Ülkedeki ileri teknoloji sayesinde hastalar güvenli bir şekilde yaşayabiliyor. Yerel yönetimler, demans hastalarına ve bakıcılarına takabilecekleri kartlar veriyor. Bu kartlarda akıllı telefonlarla okunabilen, barkoda benzer QR kodlar oluyor.


Barkod fikrini bulanlardan biri olan Haruo Hidaka, onu yetiştiren büyükannesinin demans hastalığından çektiklerini görünce aklına bu fikrin geldiğini söylüyor. Prototipler şimdiden Japonya’daki birçok şehir ve kasabaya dağıtılmış durumda.


Başka projeler de yolda


Nobel ödüllü bilim insanı Randy Schekman da, Parkinson hastalığının arkasındaki nedenleri çözebilmek için dünya çapındaki bilim insanlarından oluşan bir ekiple yürüteceği 10 yıllık bir projeye başlamak üzere. Profesör Schekman'ın eşi, hayatını kaybetmeden önce Parkinson ve demans hastalıklarına yakalanmıştı. Projenin milyar dolarlık bütçesi Google'ın kurucularından Sergey Brin tarafından karşılanacak.


Daha Fazlası

Kaynak: BBC Türkçe