Beyin Kanaması Sonucu İnme Geçiren Hastalar İçin Aspirin Güvenli

Beyin Kanaması Sonucu İnme Geçiren Hastalar İçin Aspirin Güvenli


  • Doktorclub
  • 06-12-2019

Beyin kanaması sonucu inme geçiren hastalar üzerinde yapılan yeni bir araştırma, bu hastaların kalp sorunu ve yeni inme riskini azaltmak için aspirin kullanabileceğini ortaya koydu. Aspirin kanı sulandırdığı için doktorlar daha fazla kanama riskine karşı bu ilacı kullanma konusunda temkinli davranıyordu. Ancak dünyaca ünlü tıp dergisi Lancet ’te yayınlanan yeni bir araştırma, aspirinin beyinde yeni kanama riskini artırmadığı, hatta bu riski azaltabileceğini gösteriyor. Uzmanlar bu konuda güçlü veriler bulunmasına rağmen daha fazla araştırma yapılması gerektiğini de vurguluyor. Ayrıca aspirinin yalnızca doktor tavsiyesi ile alınması ve 16 yaşından küçük çocuklara verilmemesi gerektiğine dikkat çekiliyor. Araştırma, Milano'da başlayan Avrupa İnme Organizasyonu Konferansı'nda sunuluyor.


Aspirinin yararları ve riskleri


Aspirin genellikle ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılıyor. Kalp krizi ve inme riskine karşı da kanı inceltmek amacıyla günlük 75 mg dozda aspirin alınabiliyor. İnmelerin çoğu beyin damarlarında pıhtı oluşmasından kaynaklanıyor. Ancak kanama sonucu oluşan inmeler de var. Aspirin kanı incelttiğinden hastalarda daha fazla kanamaya neden olabiliyor. Herkesin güvenle kullanabileceği bir ilaç olmadığının belirtilmesi gerekiyor. Hazımsızlığa ve daha nadir de olsa mide ülserlerine yol açabiliyor.


Uzmanlar ne diyor?


Bu araştırma, aspirinin inme riskini önlediğini kanıtlamıyor, yalnızca riski azalttığına işaret ediyor. Ayrıca aspirinin her zaman güvenle alınabileceğini de göstermiyor. Ancak beyin kanaması sonucu inme geçirmiş hastaların günlük düşük dozda aspirin kullanmasının yararlı olabileceği belirtiliyor. İngiltere çapında inme geçirmiş 537 hasta üzerinde yapılan araştırmada yeni kanama riskinin azaldığı gözlemlendi. Fakat bu konumdaki tüm hastalarda aynı etkinin görüleceği konusu net değil.


Araştırma ekibinin başkanı Edinburgh Üniversitesi'nden Profesör Rustam Salman bu konuda şunları söylüyor: “Şu anda yapılması gereken doğru şey bilinmiyor. Doktorlar bu şekilde inme geçirmiş hastalara aspirin ve benzeri ilaçları verme konusunda tereddütlü davranıyor. Yeterli veri bulunmadığı için İngiltere ve Avrupa'da bu konuda esas alınabilecek bir rehber yok. Şimdi ise bu bulgularla aspirinin güvenli olduğunu teyit etmiş olduk.”


Araştırmayı finanse eden Britanya Kalp Vakfı'ndan Profesör Metin Avkıran ise "Beyin kanaması sonucu inme geçirenlerin yaklaşık üçte biri, kalp krizi ve pıhtı sonucu inme riskini azaltmak için aspirin gibi kan inceltici ilaçları alırken bunu yaşıyorlar. Beyin kanaması sonrasında da yeni bir kanama riskini artırmaksızın hayat kurtarıcı potansiyele sahip bu ilaçları almaya devam edebileceklerine dair güçlü bulgular var.” diyor. Ancak herhangi bir endişesi olan hastaların ilaçları konusunda bir değişiklik yapmadan önce doktora danışmaları tavsiye ediliyor.


Daha Fazlası

Kaynak: BBC Türkçe


Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM