Aşılar Artık Oda Sıcaklığında Saklanabilecek

Aşılar Artık Oda Sıcaklığında Saklanabilecek


  • Doktorclub
  • 06-12-2019

Birçok aşının bozulmadan saklanabilmesi için soğuk alanlarda depolanması gerekiyor. Depolama alanlarında bu koşulları sağlayabilecek, güvenilir elektrik erişimi olan buzdolaplarının olması ve aynı zamanda dağıtım araçlarının da yine kendi buzdolaplarına sahip olması gerekiyor. Fiziksel koşulların yarattığı zorlukların önüne geçmek için Kanada’daki McMaster Üniversitesi’nden bilim insanları aşıları depolama alanlarına bağlı kalmaksızın muhafaza etmenin bir yolunu buldular.


Araştırmacılar tarafından, aşıların 40 dereceye kadarki sıcaklıklarda sekiz hafta boyunca depolanabildiği kanıtlandı. Malzemeler de dahil olmak üzere, işlemin tamamı oldukça ucuza mâl edilebiliyor; soğutma için harcanan yüksek meblağlara artık gerek olmayacak gibi görünüyor.


Şimdiye kadar herpes simpleks ve grip aşıları ile test edilen teknikte, ticari olarak temin edilebilen aşılara pullulan, polisakkarit polimer ve trehalozdan oluşan şekerli bir jel ilave ediliyor.


Çoğu viral aşıya uygulanabilecek olan bu yeni teknoloji, Scientific Reports dergisindeki açık erişimli bir makalede yayınlandı.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM