Stres Seviyesini UV Işığı Kullanarak Ölçen Test

Stres Seviyesini UV Işığı Kullanarak Ölçen Test


  • Doktorclub
  • 06-12-2019

Cincinnati Üniversitesi'nden araştırmacılar tükürük, kan, idrar veya terdeki stres hormonu seviyelerini ölçmek için UV ışığı kullanan basit bir biyosensör geliştirdi. Araştırmacılar, ilerleyen zamanlardan bu testin evde uygulanabilecek kadar basit bir kit haline dönüşmesi üzerinde çalışıyorlar. Testin ev tipi basit kullanım alanları haricinde, pilotluk gibi yüksek stresli işlerde çalışan kişilerin işlerini güvenli bir şekilde yapabilmelerini sağlamak amacıyla kullanılacağı tahmin ediliyor.


Araştırma kadrosunda yer alan kişiler, stres biyobelirteçlerini ölçmek için yapılan basit bir testin insanların sağlıklarını korumalarında ve strese bağlı hastalıkları azaltmak için yaşam tarzı değişiklikleri yapmalarına yardımcı olmakta etkili olacağını belirtiyor. Çeşitli biyolojik sıvılardaki stres hormonu seviyelerini ölçmek için geliştirilen biyosensör, sadece bir damla kan, idrar, tükürük veya ter damlasına ihtiyaç duyuyor ve aynı anda birkaç stres belirtecini ölçebiliyor.


Mikroakışkan testi, hormonlar ve nörotransmiterler dahil olmak üzere çok sayıda stres biyobelirtecini ölçüyor. Cihaz, UV ışığı yayan bir diyot ve fotodiyot kullanıyor; biyolojik numunelerde stres biyobelirteçlerinin seviyelerini göstererek optik absorpsiyonlarını değerlendiriyor. Testin evde uygulanır hale gelmesi için ise ticari bir sürümün de piyasaya çıkarılması planlanıyor.


Daha Fazlası