Bağırsak Bakterilerinin Düzenlenmesi Anksiyete Semptomlarını Azaltıyor

Bağırsak Bakterilerinin Düzenlenmesi Anksiyete Semptomlarını Azaltıyor


  • Doktorclub
  • 06-12-2019

İnsan bağırsağı, sindirimde çok önemli bir rol oynayan, bağırsak mikrobiyomu adı verilen trilyonlarca bakteri barındırır. Her geçen gün artan kanıtlar, bu mikropların beynimizi ve davranışlarımızı da etkilediğini gösteriyor. Güncel bir sistematik araştırmanın sonuçlarına göre, bağırsak florasını değiştirmek anksiyete (kaygı) belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.


Shanghai Jiao Tong Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar, kaygıyı tedavi etmek için bağırsak bakteri müdahalelerine odaklanan 21 çalışmayı analiz ettiler. 1.503 denek içeren inceleme, belirli yaklaşımların durumu hafifletmeye yardımcı olabileceğini buldu. Çalışma General Psychiatry dergisinde yayınlandı.


Katılımcıların bağırsak bakterilerini manipüle etmek için “bağırsak florasını düzenlemeye yönelik müdahaleler” (IRIF) olarak adlandırılan iki ana yaklaşım kullanıldı. Çalışmaların 7’sinde hastaların diyetleri değiştirildi, diğer 14'ünde ise probiyotik takviyeleri verildi.


Sistematik derlemedeki tüm çalışmalar için araştırmacılar olumlu bir etki buldular. Çalışmaların yüzde 52’sinde, IRIF'ten sonra kaygı semptomlarında belirgin bir iyileşme görüldüğü belirtildi. İnceleme ayrıca, geleneksel anksiyete ilaçlarının bağırsak bakterilerini düzenleme çalışması ile birlikte uygulanmasını da araştırdı. Araştırmacılar, yalnızca probiyotik olmayan diyet yaklaşımının anksiyete ilaçlarıyla eşleştiği çalışmalarda iyileşme olduğunu buldular.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM