Biyolojik Olarak Absorbe Edilebilen Yara Bandajı

Biyolojik Olarak Absorbe Edilebilen Yara Bandajı


  • Doktorclub
  • 06-12-2019

Yeni bir biyo-emilebilir yara bandajı, kitosanın kanıtlanmış kan akışını durdurma özelliğinden yararlanıyor. Ürün, organik nano-malzemeler bazlı kimyayı, kabuklu canlıların dış iskeletlerinde bulunan doğal bir ürün olan kitosan ile birleştiriyor.


Hemoraji, travmatik yaralanmalar sonucu ilk sıralarda yer alan ölüm nedenlerinden biri olma özelliği gösteriyor. Bu nedenle bu yeni buluşun hayat kurtarıcı özelliği büyük önem taşıyor.


Araştırmacılar, birbirine dolaşmış kitosan nano lifleri, yedi gün kadar kısa bir sürede çözünebilen şeker bazlı hidrojelin içine yerleştirerek ilerleyen zamanlarda kaldırmaya gerek olmayacak şekilde yaranın kendisinden daha büyük bir yara iyileştirme yüzeyi oluşturmayı başardılar.


Texas A&M Üniversitesi’nde kimya doktorası yapmakta olan Eric Leonhardt, “Geliştirdiğimiz kompozit malzemeler şekillendirilebiliyor ve yaralı alanlara kolayca uygulanabiliyor. Ayrıca şu anda temin edilebilir olan biyolojik olarak emilebilen diğer yara sargılarına kıyasla, hemostazı sağlama ve kan kaybını azaltma konusunda önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiler.” diyor.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM