Emzirilen Bebekler Yaşam Boyu Bağışıklık Sahibi Oluyor

Emzirilen Bebekler Yaşam Boyu Bağışıklık Sahibi Oluyor


  • Doktorclub
  • 21-01-2020

Fareler üzerinde yapılan güncel bir çalışmaya göre, emzirmenin bebeğin bağışıklık sistemini yaşam boyu güçlendirme etkisi olabilir.


Araştırmacılar, deney için fareleri helmint olarak bilinen parazitik solucanlar ile enfekte ettiler (ve ardından ilaçlarla tedavi ettiler). Kemirgenler daha sonra normal erkek farelerle birlikte yetiştirildi. Bulgularını Science Advances dergisinde yayınlayan ekip, bebeklerin yalnızca emzirildikleri dönemde değil, yaşamları boyunca enfeksiyona karşı bağışıklık kazandıklarını tespit etti.


Mevcut araştırmalar, annelerin hamileyken ve emzirme sırasında hastalıklara karşı bağışıklıklarını bebeklerine geçirdiğini gösteriyordu. Emzirme dönemi bittikten sonra bu durumun da ortadan kalktığı düşünülüyordu. Bu yeni çalışmada ise, bebeklerin helmint gibi belirli patojenlere karşı bağışıklık kazanıp kazanamadıklarına cevap arandı.


Ekip, emzirme sırasındaki antikorların transferinden ziyade, hastalıklarla savaşan spesifik bağışıklık hücrelerinin transferi sayesinde bebeklerin bağışıklık kazandığını tespit etti.


Birmingham Üniversitesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Enstitüsü'nden William Horsnell, “Çalışma, hamilelikten önce bir enfeksiyona maruz kalmış olması sayesinde annenin çocuğuna uzun süreli bağışıklık sağlayabileceğini gösteriyor. Anne sağlığının çocuk sağlığı üzerindeki etkileri konusundaki anlayışımıza yeni bir boyut getiriyor.” diyor. Aynı üniversiteden İşlevsel Bağışıklık profesörü olan Adam Cunningham, “Bu çalışma, annenin bir enfeksiyona maruz kalmasının çocuğunun bağışıklık sistemini kalıcı olarak değiştirebileceğini gösteriyor. Bulguların çocuklara daha uzun süreli koruma sağlayan, annelere yönelik aşı stratejileri tasarlamada nasıl yardımcı olabileceği konusuyla özellikle ilgileniyoruz.” diye ekliyor.


Emzirmenin aynı zamanda annede meme ve yumurtalık kanseri, osteoporoz ve kalp hastalığı gelişme riskini azalttığını da hatırlatmakta yarar var. Geçtiğimiz yıl Dünya Sağlık Örgütü, doğumdan sonraki ilk saatte emzirilmedikleri için dünya genelinde on milyonlarca bebeğin sağlığının risk altında olduğunu açıkladı.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM