Kızamık Vakaları Son 25 Yılın En Yüksek Seviyelerine Ulaştı

Kızamık Vakaları Son 25 Yılın En Yüksek Seviyelerine Ulaştı


  • Doktorclub
  • 16-07-2019

ABD’de 2019’un ilk beş ayında, 1992’deki büyük salgından daha fazla kızamık vakası bildirildi. Federal sağlık görevlileri kızamık aşısıyla ilgili yanlış bilgi yayılmasının bu durum üzerinde büyük etkisi olduğunu belirtti.


Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (C.D.C.) müdürü Dr. Robert Redfield yaptığı açıklamada, bu yıl ABD'de bilinen 971 kızamık vakası olduğunu söyleyerek şunları ekledi: “Kızamık önlenebilir bir hastalık ve bu salgının sona ermesinin tek yolu, aşılanabilecek tüm çocukların ve yetişkinlerin aşılanmasını sağlamak.” C.D.C.'ye göre kızamık, ciddi solunum yolu semptomlarına, ateşe ve kızarıklığa, kalıcı sağırlığa veya ensefalite neden olabilen bulaşıcı bir virüs.


Ancak aşının otizme neden olabileceği yönündeki yanlış bilgilendirmeler, aşı karşıtı eylemciler tarafından internette yayıldı ve ünlüler tarafından da teşvik edildi. Aşılama ve otizm arasında kesin bir bağlantı bulunmuyor.


Kızamık, 2017 yılında küresel olarak çoğunlukla 5 yaş altı çocuklar olmak üzere toplam 110 bin kişinin ölümüne sebep oldu.


Daha Fazlası

Kaynak: New York Times


Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM