“Şişebilen Balon Hap” Hasta Sağlığını Takip Edebilir

“Şişebilen Balon Hap” Hasta Sağlığını Takip Edebilir


  • Doktorclub
  • 06-12-2019
Bilim insanları, mideye ulaştığında şişerek masa tenisi topu büyüklüğüne ulaşan ve böylece tümörleri ve ülserleri izleyebilen jöleye benzer bir hap tasarladılar. Yumuşak ve süngerimsi cihazın tasarımı, tehdit altındayken hızla şişen balon balıklarından esinlenilerek yapıldı.

Hapların tasarımını üstlenen Massachusetts Institute of Technology ekibi, hapın bir aya kadar dayanabileceğini söylüyor.

Hap, şu an için domuzlar üzerinde test edildi; ancak henüz insanlarda test edilmedi.

Yapısı iki tip hidrojelden oluşuyor: içeride emici bir parçacık tabakası ve dışarıda koruyucu bir zar. Bu özel yapısı sayesinde jöle kıvamını koruyabiliyor ve midede genişleyerek sindirimin sonraki aşamasına geçmesi engelleniyor.

Yumuşak ve güçlü bir hap

Şişirilmiş hapın orijinal boyutuna hızla dönmesi isteniyorsa bir kalsiyum çözeltisi içilebileceği ifade ediliyor. Daha sonra hap güvenle sindirimin diğer aşamalarına geçebiliyor.

Laboratuvar ortamında yapılan araştırmalarda hapın, mide özsuyuna benzeyen sıvı çözeltisinin içine konduğunda 15 dakika içinde orijinal boyutunun 100 katına kadar şişebildiği gözlemlendi. Bu özelliğinin yanı sıra midenin düzenli kasılma hareketlerine karşı da son derece dayanıklı olduğu görüldü.

Araştırmacılar hapın, genellikle sert plastik veya metalden yapılan mevcut alternatiflerine kıyasla daha yumuşak olduğunu ve daha uzun ömürlü olduğunu belirtiyorlar.

Haplar, insanlarınkine çok benzer mide ve bağırsak yapısı olan domuzlara verildiğinde, içlerindeki sıcaklık sensörleri sayesinde hayvanların günlük aktivitelerini 30 güne kadar takip edebildi.

Tümörleri takip edebilir

Çalışmaları Nature Communications dergisinde yayımlanan araştırmacılar, balon hapların içine farklı sensörler yerleştirmeyi ve mideye ulaştırmayı planlıyorlar.

Araştırma ekibi, içlerinde küçük kameralar bulunan hapların birkaç hafta boyunca tümör veya ülserlerin ilerlemesini kontrol etmek için kullanılabileceğini; ayrıca bakteri ve virüs belirtilerinin bu yolla izlenebileceğini belirtti.

MIT Makine Mühendisliği bölümünden Dr. Xuanhe Zhao, hapın kilo kaybını teşvik etmek için mideye yerleştirilen gastrik balona alternatif olarak kullanılabileceğini de ekledi.

Daha Fazlası