Marifetli El Protezi Kullanıcısında Dokunma Hissi Yaratıyor

Marifetli El Protezi Kullanıcısında Dokunma Hissi Yaratıyor


  • Doktorclub
  • 17-10-2019

İsveç'te bir kadına, dünyada ilk olarak hisleri tekrar kullanıcısına iletebilen bir osseo-nöromüsküler el protezi takıldı. Cihaz, hastanın kolunun kalan kısmına entegre edilerek çalışıyor. Protezin yapımı Avrupa Birliği tarafından finanse edilen DeTOP projesi kapsamında ele alındı.


Protez, biri radiusa diğeri de ulnar kemiğe dayanan, bir çift titanyum çubuğa implante ediliyor. Çubuklar, kullanıcının niyetini okumak ve duyumları iletmek için kullanılan sinirlere ve kaslara uzanan elektrotlara sahip.


Tipik olarak, elektrotlar cilt üzerinde konumlandırılır ve bu nedenle elektrotlar implante edildiğinde elde edilebilecek olana kıyasla temiz bir sinyale erişmek zordur. Protez el dış elektrotları kullanarak basit bir şekilde açılıp kapanmaktan fazlasını yapamaz. İsveçli kadının protezine implante edilen 16 elektrot ile nörolojik sinyallerin okunmasının kesinlik payı artarken, sinirlerin dokunma hissi de doğrudan uyarılabilir hale geldi.


Yeni protezi mümkün kılan teknoloji halihazırda geliştirilmiş durumda ve İsveçli kadın üzerinde test edilmeye hazır. Ancak ampute kişinin kolunun yeni protezin ağırlığına uyum sağlaması ve kontrolü rahatça sağlayabilmesi biraz zaman alacaktır.


Daha Fazlası