Clostridium Difficile Mikro-Robotlar ile Dakikalar İçinde Saptanabiliyor

Clostridium Difficile Mikro-Robotlar ile Dakikalar İçinde Saptanabiliyor


  • Doktorclub
  • 06-12-2019

Gastrointestinal sistemdeki bakteriyel istilaların tespit edilmesi, özellikle düşük maliyetli yöntemler kullanıldığı zaman çok uzun vakit alarak tedavinin gecikmesine neden olur. Örneğin Clostridium difficile (C. diff), bünyesi zayıf hastaları çok hızlı öldürebilen bir rahatsızlıktır; fakat test sonuçlarının elde edilmesi bir hastane laboratuvarında bile iki gün kadar sürebilir.


Hong Kong Üniversitesi’nden (CUHK) araştırmacılar, pahalı laboratuvar ekipmanlarına ihtiyaç duymaksızın dakikalar içinde gaita örneğinde C.diff’i bulabilecek flüoresan mikro-robotlar geliştirdiler.


Mikro-robotların teknolojisi, flüoresan fonksiyonlu karbon nanodotlar içeriyor ve ilhamını mantar sporlarından alıyor. Mikro-robotlar C. diff tarafından üretilen toksinlerle karşılaştığında, flüoresanın parlaklığı dijital fotoğraf ekipmanı ile tespit edilebilecek şekilde değişiyor.


İşlem, seyreltilmiş gaita örneğinde yayılarak mevcut toksinlerle mümkün olduğu kadar çabuk temas eden mikro-robotların şekli ve yapısı sayesinde hızlanmış oluyor. Araştırmacılara göre bu aktif süreç, düşük konsantrasyonlu toksinlerin tespit edilmesine de yardımcı oluyor.


Mikro-robotlar yapılarında demir bazlı nanoparçacıklara sahip olduklarından, harici bir manyetik alan tarafından manipüle edilebiliyor ve en iyi görsel sonuçlar için bir araya getirilebiliyorlar.


Daha Fazlası