Dünya Genelinde Kızamık Vakaları Geçtiğimiz Yıl İkiye Katlandı

Dünya Genelinde Kızamık Vakaları Geçtiğimiz Yıl İkiye Katlandı


  • Doktorclub
  • 06-12-2019

2017 yılında sağlık otoritelerine bildirilen 170 bin civarında kızamık vakası olsa da, Dünya Sağlık Örgütü'nün tahminlerine göre bu sayı 229 binin üzerindeydi. 2018’de görülen vaka sayısının 2017'den yüzde 50 daha yüksek olduğu düşünülüyor.


Tüm dünya çapında kızamık ölümlerinde, 2000-2017 arasında kızamık aşısı sayesinde yüzde 80'lik bir düşüş görülmüştü. Bu iyimser tablo şu anda bozulmaya yüz tutmuş durumda. DSÖ'nün Bağışıklık Kazandırma ve Aşılar direktörü Profesör Katherine O’Brien, 14 Şubat’ta gazetecilere verdiği demeçte, tüm dünyada kızamık yayılmasını durdurma girişimlerinin gerilemeye başladığını belirtti.


Profesör O’Brien, “Verilerimiz kızamık vakalarında önemli bir artış olduğunu gösteriyor. Bu, dünyanın tek bir bölgesine ait bir problem değil; bir yerde görülen kızamık salgını zamanla her yeri etkiliyor.” dedi. Profesör ayrıca kızamık vakalarının yüzde 10'undan azının rapor edildiğini, bu yüzden asıl rakamın “milyonlarca” olabileceğini de ekledi.


Kızamık, ateş, kızarıklık, öksürük, ishal ve bir dizi diğer semptoma sebep olan; son derece bulaşıcı, ancak tamamen önlenebilen viral bir hastalıktır. Geçen yıl dünya çapında yüz binlerce ölümden sorumluydu.


Vaka sayısındaki artışlar, dünyanın değişik bölgelerindeki salgınlar tarafından körükleniyor. DSÖ’den Dr. Katrina Kretsinger, Ukrayna, Madagaskar, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Çad ve Sierra Leone’de önemli salgınlar görüldüğünün; bu bölgelerin yanı sıra ABD ve Batı Avrupa'da da kayda değer salgınlar yaşandığının altını çizdi.


Artışın asıl nedeni olarak “aşılamadaki başarısızlık” gösteriliyor. Bu durumu tetikleyen birçok faktör arasında, özellikle refah seviyesi yüksek ülkelerdeki yanlış bilgilere dayanan ve giderek artan bir aşı güvensizliği olduğu belirtiliyor.


Aşılamaya karşı güvensizliğin sorumlusunun 1998'de yayınlanan, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık (MMR) aşısını otizmin başlangıcına bağlayan bir çalışma olduğu düşünülüyor.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM