Altı Farklı Kansere Karşı “Truva Atı” Tedavisi

Altı Farklı Kansere Karşı “Truva Atı” Tedavisi


  • Doktorclub
  • 17-10-2019

Tümör hücrelerine nüfuz edip içeriden saldırabilen yeni bir kanser ilacı türevinin faz I / II klinik araştırması geçtiğimiz günlerde tamamlandı. “Truva Atı” olarak tabir edilen yaklaşım, ileri safhalardaki ilaca dirençli kanserlere uygulandı ve umut verici sonuçlar elde edildi.


Lancet Oncology ’de bildirilen bulgular, mesane kanserli hastaların yüzde 27'sinde, servikal kanserli hastaların yüzde 26,5'inde, yumurtalık kanseri hastalarının yüzde 14'ünde, özofagus kanserli hastaların yüzde 13'ünde, küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hastalarının yüzde 13’ünde ve endometriyal kanserli hastaların yüzde 7'sinde tümörlerin küçüldüğünü veya ilerlemesinin durduğunu ortaya koydu. Ancak prostat kanserli erkeklerin durumunda değişiklik bildirilmedi.


Yeni ilaca Tisotumab Vedotin (kısaca TV) adı verildi ve klinik araştırmaya Londra'daki Kanser Araştırma Enstitüsü'nden ve Royal Marsden NHS Foundation Trust'tan oluşan bir ekip başkanlık etti. Çalışma, başlangıçta ilacın güvenliğini ve doğru dozu değerlendirmek için 27 hasta üzerinde yapıldı. Daha sonra bu sayı 120 hastaya çıkarıldı. Yanıtlar bazı hastalarda ortalama 5,7 ayda alınırken, bazılarında bu süreç 9,5 aya kadar devam etti.


Araştırmacı Profesör Johann de Bono, “İlk çalışmamız, çok sayıda farklı kanser türünü, özellikle de sağkalım oranı düşük olan bazı türleri tedavi etme konusunda potansiyelin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. TV'nin yan etkileri idare edilebilir düzeyde ve denememizdeki geç evre kanser hastalarında, diğer ilaçlarla önceden tedavi edilmiş ve başka seçenekleri kalmamış durumda olmalarına rağmen iyi sonuçlar gözlemledik.


De Bono, “Bu yeni ilacın farklı tümör tiplerinde ve rahim ağzı kanseri için ikinci basamak tedavide kullanılabilmesi adına ek denemelere başladık. Ayrıca tedaviye yanıt vermesi muhtemel olan hastaları seçmek için bir test geliştirme aşamasındayız.” diye açıkladı.


2018'de, 9,6 milyon insanın hayatını kaybetmesine neden olan kanser, dünya genelindeki ikinci ölüm nedeni. Bu veriye karşın Dünya Sağlık Örgütü, tüm kanser vakalarının yüzde 50'sinin önlenebileceğini tahmin ediyor.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM