Fitalatlara Maruz Kalan Çocuklarda Motor Beceri Eksikliği Görülüyor

Fitalatlara Maruz Kalan Çocuklarda Motor Beceri Eksikliği Görülüyor


  • Doktorclub
  • 17-10-2019

Columbia Üniversitesi, Mailman School of Public Health’ten bilim insanları, hamilelik sırasında nemlendirici ve ruj gibi kişisel bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılan plastikleştirici bir kimyasal olan fitalata maruz kalındığı taktirde, çocuklarda motor beceri sorunları görülebildiğini bildiriyor. Fitalatlar plastik kaplar ve çocuk oyuncakları yapımında da kullanılıyor.


New York’ta 209 çocuğun incelendiği çalışmanın sonuçları Environmental Research dergisinde yayınlandı.


Araştırmacılar, hamileliklerinin geç dönemindeki kadınlardan ve 3, 5 ve 7 yaşlarındaki çocuklarından toplanan idrardaki fitalat seviyelerini ve metabolitlerini ölçtüler. Çocukların motor becerilerini değerlendirmek için Bruininks-Oseretsky motor yeterlilik testinin kısa formu (BOT-2) uygulandı.


Bulgular, gebeliğin son dönemlerinde fitalata maruz kalmanın, çocuklarda motor fonksiyon üzerinde uzun süreli olumsuz etkileri olabileceğini gösteriyor.


Columbia’da Epidemiyoloji profesörü ve araştırmanın kıdemli yazarı Pam Factor-Litvak, “Çalışmamızdaki çocukların neredeyse üçte birinin motor becerileri ortalamanın altında veya çok altındaydı. Motor beceri problemleri hafif düzeyde olan çocukların bile, spor başta olmak üzere günlük hayat aktivitelerine dahil olmakta sıkıntı yaşadığını farkettik. Motor beceri problemleri olan çocukların düşük benlik saygısı, düşük özgüven, yüksek endişe, depresyon yaşama ve ayrıca dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi davranış bozuklukları yaşama ihtimalleri daha yüksek.


Fitalat maruziyeti, gebelerin ve çocuklarının farkında olmadan ruj yutma veya plastik gıda kapları ve ambalajlarının küçük miktarlarda vücuda girmesi sonucu oluşabilir. Bu kimyasallar oral yolla olduğu kadar deri emilimi yoluyla da vücuda giriş yapabilir.


Çevre Sağlığı Bilimleri doçenti Julie Herbstman, “Bebek bekleyen kadınların mümkün olduğunca ürün etiketlerine dikkat ederek bu kimyasalları içeren ruj ve nemlendiricileri kullanmamaları gerekiyor. Aynı zamanda üreticiler tarafından, bu kimyasalların kullanımının sınırlaması veya ortadan kaldırılması yönünde ciddi adımlar atılmalı.” diye açıkladı.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM