CCR5 Geni Olmayan Hastalar Felci Daha Kolay Atlatıyor

CCR5 Geni Olmayan Hastalar Felci Daha Kolay Atlatıyor


  • Doktorclub
  • 06-12-2019

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, belirli bir geni olmayan insanlar, felç gibi travmatik beyin yaralanmalarından daha kolay iyileşebiliyorlar. Gen, CCR5 olarak adlandırılıyor.


Tel Aviv Üniversitesi'nde, hafif ve orta dereceli inme geçirmiş yaklaşık 450 hastanın iyileşmesini izleyen bilim insanları ile işbirliği yapılarak yürütülen araştırmanın sonuçları 21 Şubat’ta Cell dergisinde yayınlandı.


Birçoğunda CCR5 geni olmayan hastalar, tahmin edildiği gibi, hem fiziksel olarak -hareketlerini kontrol etme açısından- hem de zihinsel olarak, gene sahip hastalardan daha kolay iyileştiler. Hafıza, sözel fonksiyon ve dikkat gelişimi açısından da daha iyi oldukları görüldü.


UCLA’de Nöroloji bölüm başkanı olan Prof. Dr. Thomas Carmichael bulgular için olası bir açıklamanın, CCR5 geni eksikliğinin, inme bölgesinin yakınındaki nöron bağlantılarının kaybını önlemesi ve beynin daha uzak bölgelerinde yeni bağlantıların oluşmasını teşvik etmesi olabileceğini söyledi. Gene sahip olan hastaların beyinleri, değişim yaşama ve yeniden organize olma yeteneğinde azalma yaşayabiliyor.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM