Vücudun Ürettiği Elektriği Kullanarak Saç Uzatan Giyilebilir Cihaz

Vücudun Ürettiği Elektriği Kullanarak Saç Uzatan Giyilebilir Cihaz


  • Doktorclub
  • 12-11-2019

Piyasada saç dökülmesini yavaşlatmaya ve saçları tekrar uzatmaya yardımcı olacak ilaç ve cihazlar olsa da, bu yöntemlerin kullanımları çoğunlukla konforsuz ve yan etkilere sahip.


Uzun süre boyunca verilen düşük frekanslı elektrik stimülasyonu, saç büyümesini teşvik etmenin etkili bir yolu olarak karşımızda çıkıyor. Yakın zamanda Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden mühendisler, bir şapka altına yerleştirilecek kadar küçük bir cihaz geliştirerek başın doğal hareketlerinden enerji toplamasını sağladılar. Bu enerji saçların tekrar uzamasını teşvik eden elektrik sinyallerine dönüştürülüyor.


Cihazın şarj edilmeyi gerektiren bir bataryası yok ve kullanıcı şapkayı gün boyu kullanırken cihaz gizli kalabiliyor.


Saçları tamamen dökülmüş kişiler muhtemelen bu teknolojiden fayda görmeyecek olsalar da, saç kökleri uykuda olan kişiler önemli ölçüde fayda sağlayabilecek. Cihazın etkinliği laboratuvar fareleri üzerinde denendi ve kellik karşıtı iki ilaç kadar etkili olduğu gözlemlendi. İnsanlar üzerindeki denemelerin de yakında planlanması bekleniyor.


Verilen elektrik akımı oldukça küçük olduğundan ve yalnızca saç köklerini uyaracak kadar derine girdiğinden, araştırmacılar herhangi bir yan etki öngörmüyorlar.


Daha Fazlası