Üreme Sorunu Olan Erkeklerde Prostat Kanseri Riski Artıyor

Üreme Sorunu Olan Erkeklerde Prostat Kanseri Riski Artıyor


  • Doktorclub
  • 12-11-2019

İsveç'te yapılan bir araştırmada, üreme sağlığı tedavisi gören erkeklerin daha sonra prostat kanserine yakalanmaları riskinin arttığı sonucuna varıldı.


İngiliz Tıp Dergisi adlı bilimsel yayında yer alan çalışmada, İsveç'teki Lund Üniversitesi'nden araştırmacılar 1994-2014 arasındaki bir milyondan fazla ulusal doğum ve kanser kayıtlarını inceledi. Sadece üreme sorunu olan erkeklerde kullanılan ve tek bir spermin doğrudan yumurtaya enjekte edildiği İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI) tedavisi gören erkeklerde prostat kanseri riskinin arttığı tespit edildi.


İncelenen gebeliklerin yüzde 97'sinin normal yollarla, yüzde 1,7’sin tüp bebek (IVF) yöntemiyle gerçekleştiği görüldü. Ancak verilerde, IVF yöntemiyle gerçekleşen doğumlarda sorunun erkekte mi, yoksa kadında mu olduğu belli değildi. Yüzde 1,3 doğumun ise tek bir sağlıklı spermin doğrudan yumurtaya enjekte edildiği ICSI yöntemi sonucu gerçekleştiği saptandı.


Doğal yöntemlerle çocuk sahibi olan erkeklerin yüzde 0,28’inde, IVF doğumların yüzde 0,37’sinde, ICSI tedavisi olanların ise yüzde 0,42’sinde daha sonra prostat kanseri saptandı. ICSI grubundakilerin ayrıca 55 yaşından önce prostat kanseri olma riskinin arttığı da belirlendi.


Daha geniş yaş aralığına bakılmalı


Çalışmayı yürüten ekibin başkanı Prof. Yvonne Lundberg Giwercman BBC'ye yaptığı açıklamada "Prostat kanserinin görüldüğü vakalar çok az ama bu erkekler çok genç. Küçük fakat yüksek risk taşıyan bu grubu daha yakından takip etmeliyiz." dedi.


Sheffield Üniversitesi'nden androloji Profesörü Alan Pacey ise "Üreme sorunlarının üreme tedavisinden kaynaklanmadığını belirtmekte fayda var. Büyük olasılıkla bir çeşit ortak noktaları var." diye konuştu. Pacey ayrıca, "Belki de 20'li ve 30'lu yaşlarda üreme sağlığı sorunlarıyla karşılaşan erkeklerin, bu durumun 50'li ve 60'lı yaşlara gelindiğinde neye sebep olma ihtimali olduğu konusunda bilgilendirilmeleri gerekir. Böylece gelecekteki olası sorunların farkında olup rutin kontrollerini ihmal etmezler.” ifadelerini kullandı.


İngiltere Prostat Kanseri Vakfı'ndan Simon Grieveson, üreme sorunları tedavisi gören erkeklerin gerçekten daha yüksek risk altında olup olmadığını belirlemek için daha geniş bir yaş aralığının incelenmesi gerektiğini vurguladı.


Daha Fazlası

Kaynak: BBC Türkçe


Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM