Kafa Travmalarında Traneksamik Asit Hayat Kurtarabilir

Kafa Travmalarında Traneksamik Asit Hayat Kurtarabilir


  • Doktorclub
  • 12-11-2019

İngiltere'deki doktorlar, yaygın olarak temin edilebilen ucuz bir ilacın, kafa travması nedeniyle hastaneye getirilen kişilere rutin olarak verilmesi durumunda, dünya çapında her yıl yüz binlerce kişinin kurtarılabileceğini belirtiyor.


Traneksamik asit, kan damarları yırtıldığında beyinde ve çevresinde kanamayı durdurmaya yardımcı oluyor. Hasarları geri alamıyor, ancak küçük kanamaların daha da kötüleşmesini önleyebiliyor.The Lancet dergisindeki geniş bir uluslararası çalışma, bu asidin hastalara yeterince erken verilmesi durumunda sağkalım oranlarını iyileştirdiğini gösteriyor. İntravenöz traneksamik asit, doğumdan sonra tehlikeli kanaması olan kadınların yanı sıra göğüs veya karın yaralanmaları nedeniyle hayati tehlike taşıyan hastaları tedavi etmek için zaten kullanılıyor.


Traneksamik asit, kan pıhtılarının parçalanmasını önlüyor. Çalışmada 12 bin kafa travması hastasının bazılarına ilaç, bazılarına ise plasebo verildi. İlaç bazı hastalarda ölüm riskini azaltarak kafa travmasından sonraki üç saate kadar verildiğinde işe yaradı.


Ancak bu tedavinin herkes için uygun olmayabileceği de belirtiliyor. Araştırmacılar, hafif veya orta dereceli beyin travmasına sahip hastalara yardımcı olabilirken, çok şiddetli kafa travması olan kişilerin bundan faydalanmasının mümkün olmadığını söylüyor.


İlacın fiyatı tüm dünyada değişkenlik gösteriyor. İngiltere’deki maliyeti kişi başı yaklaşık 6 pound.


Dünya Sağlık Örgütü'nden Dr. Nicola Magrini, bulguların dikkatlice değerlendirileceğini ve kafa travması için traneksamik asitin “Temel İlaçlar Listesi”ne eklenip eklenmeyeceğine karar verileceğini söyledi.


Daha Fazlası
Kategori: BİLİMSEL GÜNDEM